FKP2O106801G00JSSD
Mfr.Part #
FKP2O106801G00JSSD
Description
CAP FILM 680PF 5% 1KVDC RAD
Stock
805
In Stock :
805
Film Capacitors
Number of Terminations :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Lead Diameter :
500 µm
Height :
7mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
2006
Depth :
5.5mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
680pF
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated AC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Polypropylene (PP)
Lead Pitch :
5mm
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
11 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
WIMA FKP2O106801G00JSSD
680pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 250V-AC Polypropylene (PP)
FKP2O106801G00JSSD Overview
An internal (DC) voltage of 1000V is required for systems to function.0.197 5.00mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~100°C degrees Celsius.
FKP2O106801G00JSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V