FKP2O106801G00HSSD
Mfr.Part #
FKP2O106801G00HSSD
Description
CAP FILM 680PF 2.5% 1KVDC RAD
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
680pF
Size / Dimension :
0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
250V
Number of Terminations :
FILM CAPACITOR
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Terminal Pitch :
5mm
Size Code :
Packaging :
Bulk
Length :
7.2mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Tolerance :
±2.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Radial
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Width :
5.5mm
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~100°C
WIMA FKP2O106801G00HSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm ±2.5% 680pF 250V