FKP2O104701G00JSSD
Mfr.Part #
FKP2O104701G00JSSD
Description
CAP FILM 470PF 5% 1KVDC RAD
Film Capacitors
Number of Terminations :
PP
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Terminal Shape :
Wire
Termination :
PC Pins
Lead Diameter :
500 µm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated AC :
250V
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Published :
Height :
7mm
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Depth :
5.5mm
Capacitance :
470pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
WIMA FKP2O104701G00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm ±5% 470pF 250V