FKP2O104701G00HSSD
Mfr.Part #
FKP2O104701G00HSSD
Description
FKP 2 470 pF 1000 VDC 5.5x7x7.2
Stock
138
In Stock :
138
Film Capacitors
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Terminal Pitch :
5 mm
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Packaging :
Bulk
Negative Tolerance :
2.5%
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Polypropylene
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Product Type :
Film Capacitors
Product Status :
Active
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000 V
Lead Diameter :
500 µm
Voltage :
1000VDC|250VAC
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS :
Compliant
HTS Code :
Width :
5.5 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
No
Dielectric :
PP
Mounting :
Through Hole
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Brand :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
FKP 2
Type :
Pulse
Product Height (mm) :
7(Max)
Terminal Pitch (mm) :
5
Capacitance Value :
470pF
Lead Style :
Straight
Number of Terminals :
2
Packing Method :
Bulk
Tolerance :
2.5%
EAR99
Seated Plane Height (mm) :
7(Max)
Subcategory :
Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Pitch :
5 mm
Lead Diameter (mm) :
0.5
Number of Pins :
2 Pin
Length :
7.2 mm
Termination Style :
Radial
Lead Spacing :
5 mm
Package :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Product Depth (mm) :
5.5(Max)
Size (mm) :
7.2 X 5.5 X 7
Lead Length (mm) :
6
Max Operating Temperature :
100 °C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Capacitance :
470 pF
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN (US) :
EAR99
Wire Form :
Straight
Depth :
5.5 mm
Height :
7 mm
Construction :
Plastic Rectangular Can
Size Code :
2822
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Product Weight (g) :
0.521
Product Category :
Positive Tolerance :
2.5%
Datasheets
FKP2O104701G00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2O104701G00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:1000VDC|250VAC, Type:Pulse, Number of Pins:2 Pin, FKP2O104701G00HSSD pinout, FKP2O104701G00HSSD datasheet PDF, FKP2O104701G00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2O104701G00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.