FKP2O102201D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2O102201D00JSSD
Description
CAP FILM 220PF 5% 1KVDC RAD
Film Capacitors
Published :
Height :
6mm
Dissipation Factor :
3 %
Capacitance :
220pF
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated AC :
250V
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Bulk
Number of Terminations :
FILM CAPACITOR
Termination :
PC Pins
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Lead Pitch :
5mm
Dielectric :
PP
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Pins :
2
Depth :
4.5mm
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
EAR99
WIMA FKP2O102201D00JSSD
220pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 250V-AC Polypropylene (PP)
FKP2O102201D00JSSD Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 1000V.This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.
FKP2O102201D00JSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V