FKP2O102201D00JI00
Mfr.Part #
FKP2O102201D00JI00
Manufacturer
TAW Electronics
Description
FKP 2 220 PF 1000 VDC 4.5X6X7.2
Manufacturer :
TAW Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
RoHS :
Details
Capacitance :
220 pF
Lead Style :
Straight
Termination Style :
Radial
Packaging :
Reel
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Width :
4.5 mm
Number of Pins :
2 Pin
Lead Spacing :
5 mm
Type :
Film and Foil Capacitors
Length :
7.2 mm
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Lead Diameter :
0.5 mm
Series :
FKP 2
Height :
6 mm
Tolerance :
5 %
Datasheets
FKP2O102201D00JI00
Introducing Film Capacitors TAW Electronics FKP2O102201D00JI00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Type:Film and Foil Capacitors, FKP2O102201D00JI00 pinout, FKP2O102201D00JI00 datasheet PDF, FKP2O102201D00JI00 amp .Beyond Film Capacitors TAW Electronics FKP2O102201D00JI00 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FKP 2 220 pF Film Capacitor 5 %
FKP2O102201D00JI00 Overview
This electrical device has a 5 mm lead spacing.