FKP2O101501D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2O101501D00JSSD
Description
CAP FILM 150PF 5% 1KVDC RAD
Radial
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Voltage - Rated AC :
250V
Number of Terminations :
Height :
6mm
Lead Diameter :
500 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Bulk
Published :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
4.5mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Termination :
PC Pins
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Tolerance :
±5%
Capacitance :
150pF