FKP2O101001D00KSSD
Mfr.Part #
FKP2O101001D00KSSD
Description
CAP FILM 100PF 10% 1KVDC RAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
AC RATED VOLATAGE(V):250
Capacitance :
100pF
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
JESD-609 Code :
e3
Radial
Voltage - Rated AC :
250V
Size Code :
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Termination :
PC Pins
Lead Pitch :
5mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Length :
7.2mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
WIMA FKP2O101001D00KSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm ±10% 100pF 250V