FKP2O101001D00JSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2O101001D00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 2 100 pF 1000 VDC 4.5x6x7.2
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Lead Diameter :
500 µm
Package / Case :
Radial
Depth :
4.5mm
Packing Method :
Bulk
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage - Rated DC :
1kV
Lead Pitch :
5mm
Length :
7.2mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dissipation Factor :
3 %
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Polypropylene
Max Operating Temperature :
100°C
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Height :
6mm
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Voltage - Rated AC :
250V
Width :
4.5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
PP
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
5%
Capacitance :
100pF
Datasheets
FKP2O101001D00JSSD
100pF Film Capacitor 5% Radial 1kV-DC 250V-AC Polypropylene
FKP2O101001D00JSSD Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 1000V.
FKP2O101001D00JSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V