FKP2L013301J00HSSD
Mfr.Part #
FKP2L013301J00HSSD
Description
FKP 2 3300 pF 800 VDC 7.2x8.5x7.
Stock
603
In Stock :
603
Capacitance :
3300 pF
Series :
FKP 2
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Surface Mount :
No
Negative Tolerance :
2.5%
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating - DC :
800V
Package / Case :
Radial
Voltage :
800VDC/250VAC
Failure Rate :
Not Required
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
7.2 mm
Terminal Shape :
Wire
Height :
8.5 mm
Product Length (mm) :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Terminal Pitch :
5 mm
Termination :
PC Pins
Rated (DC) Voltage (URdc) :
800 V
Size / Dimension :
0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating - AC :
250V
Seated Plane Height :
8.5(mm)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Packaging :
Positive Tolerance :
2.5%
Width :
7.2 mm
Mounting Style :
Through Hole
HTS Code :
Size Code :
2828
Product Height (mm) :
RoHS :
Non-Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Type :
Pulse
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Product Depth (mm) :
Number of Terminals :
2
Ratings :
Tolerance :
±2.5%
Datasheets
FKP2L013301J00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2L013301J00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Voltage:800VDC/250VAC, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Type:Pulse, FKP2L013301J00HSSD pinout, FKP2L013301J00HSSD datasheet PDF, FKP2L013301J00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2L013301J00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FKP 2 3300 pF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP2L013301J00HSSD Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 800 V.This electrical device has a 0.197" (5.00mm) lead spacing.It is required that systems be powered by an internal rated (AC) voltage of 250 V.Temperatures as low as -55°C ~ 100°C are suitable for the device.
FKP2L013301J00HSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 800 V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 250 V