FKP2L012201I00HSSD
Mfr.Part #
FKP2L012201I00HSSD
Description
FKP 2 2200 pF 800 VDC 6.5x8x7.2
Stock
850
In Stock :
850
Ratings :
Lead Style :
Straight
Width :
6.5 mm
RoHS :
Non-Compliant
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Brand :
Product Height (mm) :
8(mm)
Tolerance :
±2.5%
Product Status :
Active
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Subcategory :
Capacitors
Voltage Rating - DC :
800V
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Length :
7.2 mm
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Lead Diameter :
0.5 mm
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Voltage Rating - AC :
250V
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Termination Style :
Type :
Pulse
Size / Dimension :
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Capacitance :
2200 pF
Height :
8 mm
Seated Plane Height :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Type :
Voltage :
800VDC/250VAC
Failure Rate :
Not Required
Number of Pins :
2 Pin
Mounting Type :
Through Hole
Product Length (mm) :
7.2(mm)
Product Depth (mm) :
6.5(mm)
Mounting Style :
Through Hole
Datasheets
FKP2L012201I00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2L012201I00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Type:Pulse, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Voltage:800VDC/250VAC, Number of Pins:2 Pin, Mounting Type:Through Hole, FKP2L012201I00HSSD pinout, FKP2L012201I00HSSD datasheet PDF, FKP2L012201I00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2L012201I00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FKP 2 2200 pF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP2L012201I00HSSD Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197" (5.00mm).In addition to operating at -55°C ~ 100°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.