FKP2L001501D00KSSD
Mfr.Part #
FKP2L001501D00KSSD
Description
FKP 2 150 pF 800 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
120
In Stock :
120
Film Capacitors
Lead Style :
Straight
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Number of Pins :
2 Pin
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Product Type :
Film Capacitors
Capacitance :
150 pF
Width :
4.5 mm
Type :
Film and Foil Capacitors
Lead Diameter :
0.5 mm
Length :
7.2 mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Brand :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Voltage Rating - AC :
250V
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Capacitors
Height :
6 mm
Voltage Rating - DC :
800V
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Datasheets
FKP2L001501D00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2L001501D00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Type:Film and Foil Capacitors, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, FKP2L001501D00KSSD pinout, FKP2L001501D00KSSD datasheet PDF, FKP2L001501D00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2L001501D00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FKP 2 150 pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP2L001501D00KSSD Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.197" (5.00mm).The device is capable of operating at the temperature of -55°C ~ 100°C.