FKP2L001001D00HSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2L001001D00HSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 2 100 pF 800 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
500
In Stock :
500
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Voltage Rating - AC :
250V
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Mounting Type :
Through Hole
Series :
FKP 2
Height :
6 mm
Lead Style :
Straight
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Termination Style :
Radial
Features :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
800 V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Termination :
PC Pins
Seated Plane Height :
6(mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Product Status :
Active
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Pins :
2 Pin
Surface Mount :
No
Voltage Rating - DC :
800V
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
RoHS :
Non-Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Failure Rate :
Not Required
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Pitch :
5 mm
Negative Tolerance :
2.5%
Positive Tolerance :
2.5%
Product Category :
Film Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Subcategory :
Capacitors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Brand :
Product Length (mm) :
7.2(mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
100 pF
Size Code :
2818
Package / Case :
Number of Terminals :
2
Product Depth (mm) :
4.5(mm)
Packing Method :
Bulk
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Voltage :
800VDC/250VAC
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Product Type :
Lead Diameter :
0.5 mm
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Width :
4.5 mm
Length :
7.2 mm
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Product Height (mm) :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Package :
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±2.5%
Ratings :
Type :
Pulse
Mounting Style :
Through Hole
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
HTS Code :
Datasheets
FKP2L001001D00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2L001001D00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Radial, Voltage:800VDC/250VAC, Type:Pulse, FKP2L001001D00HSSD pinout, FKP2L001001D00HSSD datasheet PDF, FKP2L001001D00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2L001001D00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FKP 2 100 pF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP2L001001D00HSSD Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 800 V.Electrical devices with 0.197" (5.00mm) lead spacing are used in this application.A 250 V volt rated (AC) voltage is required to power systems.A temperature of -55°C ~ 100°C is suitable for operation of the device.
FKP2L001001D00HSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 800 V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 250 V