FKP2J016801J00MSC9
Mfr.Part #
FKP2J016801J00MSC9
Description
CAP FILM 6800PF 20% 630VDC RAD
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
630V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance :
6800pF
Size / Dimension :
0.283Lx0.283W 7.20mmx7.20mm
Voltage - Rated AC :
250V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
WIMA FKP2J016801J00MSC9
6800pF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP)
FKP2J016801J00MSC9 Overview
Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.