FKP2J016801J00JSSD
Mfr.Part #
FKP2J016801J00JSSD
Description
CAP FILM 6800PF 5% 630VDC RAD
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Pitch :
5mm
Size Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
250V
Length :
7.2mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Surface Mount :
No
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.283Lx0.283W 7.20mmx7.20mm
Voltage - Rated DC :
630V
PC Pins
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Width :
7.2mm
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
6800pF
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Bulk
WIMA FKP2J016801J00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.283W 7.20mmx7.20mm ±5% 6800pF 250V