FKP2J016801J00HSSD
Mfr.Part #
FKP2J016801J00HSSD
Description
CAP FILM 6800PF 2.5% 630VDC RAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Pbfree Code :
yes
Height :
8.5mm
Tolerance :
±2.5%
Dielectric :
PP
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.283Lx0.283W 7.20mmx7.20mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size Code :
Depth :
7.2mm
Voltage - Rated DC :
630V
Voltage - Rated AC :
250V
Surface Mount :
No
Bulk
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Lead Diameter :
500 µm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Capacitance :
6800pF