FKP2J016801J00ESSD
Mfr.Part #
FKP2J016801J00ESSD
Description
CAP FILM 6800PF 1% 630VDC RAD
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
250V
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Surface Mount :
No
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
6800pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Width :
7.2mm
Length :
7.2mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
PC Pins
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
HTS Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
ECCN Code :
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Size / Dimension :
0.283Lx0.283W 7.20mmx7.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
630V
Terminal Pitch :
5mm