FKP2J014701I00KSSD
Mfr.Part #
FKP2J014701I00KSSD
Description
FKP 2 4700 pF 630 VDC 6.5x8x7.2
Stock
63
In Stock :
63
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Lead Style :
Straight
Voltage Rating - AC :
250V
Construction :
Plastic Rectangular Can
Seated Plane Height (mm) :
8(Max)
Product Height (mm) :
8(Max)
Number of Pins :
2 Pin
Product Type :
Film Capacitors
Lead Diameter (mm) :
0.5
Lead Spacing :
5 mm
Voltage :
250VAC|630VDC
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Height :
8 mm
Radial
Size (mm) :
7.2 X 6.5 X 8
Tolerance :
10%
Ratings :
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Terminal Pitch (mm) :
5
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Product Category :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.283 L x 0.256 W (7.20mm x 6.50mm)
Voltage Rating - DC :
630V
Termination Style :
Series :
FKP 2
Wire Form :
Straight
Type :
Pulse
Lead Length (mm) :
6
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting :
Through Hole
Length :
7.2 mm
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
4700 pF
Package :
Polypropylene (PP)
Product Weight (g) :
0.648
Product Depth (mm) :
6.5(Max)
Lead Diameter :
0.5 mm
ECCN (US) :
EAR99
Dielectric :
PP
Width :
6.5 mm
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitance Value :
0.0047uF
Mounting Type :
Through Hole
Brand :
Packaging :
Bulk
RoHS :
Details
Datasheets
FKP2J014701I00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2J014701I00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Voltage:250VAC|630VDC, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Type:Pulse, Mounting Type:Through Hole, FKP2J014701I00KSSD pinout, FKP2J014701I00KSSD datasheet PDF, FKP2J014701I00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2J014701I00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.