FKP2J014701I00HSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2J014701I00HSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
FKP 2 4700 pF 630 VDC 6.5x8x7.2
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Pitch :
5 mm
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
2.5%
Number of Pins :
2 Pin
Terminal Shape :
Wire
Seated Plane Height :
8(mm)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Mounting :
Through Hole
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Package :
Bulk
Lead Diameter :
0.5 mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Pitch (mm) :
5
Width :
6.5 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Dielectric :
PP
Size (mm) :
7.2 X 6.5 X 8
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Mounting Style :
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Termination Style :
Radial
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Film Capacitors
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Lead Length (mm) :
6
Brand :
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Diameter :
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Height :
8 mm
Lead Style :
Straight
Length :
7.2 mm
Product Status :
Active
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Surface Mount :
No
Number of Terminals :
2
Capacitance Value :
0.0047uF
Positive Tolerance :
2.5%
Voltage Rating - AC :
250V
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Seated Plane Height (mm) :
8(Max)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
PC Pins
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Capacitance :
4700PF(pF)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Type :
Pulse
HTS Code :
Product Category :
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Lead Spacing :
5 mm
Lead Diameter (mm) :
0.5
Product Weight (g) :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Size / Dimension :
0.283 L x 0.256 W (7.20mm x 6.50mm)
Series :
FKP 2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Voltage :
630VDC|250VAC
Product Height (mm) :
8(Max)
Size Code :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating - DC :
630V
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Construction :
Plastic Rectangular Can
Package / Case :
Not Required
Product Depth (mm) :
6.5(Max)
Wire Form :
Straight
Packing Method :
Negative Tolerance :
2.5%
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS :
Details
Failure Rate :
Datasheets
FKP2J014701I00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2J014701I00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2 Pin, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Type:Pulse, Voltage:630VDC|250VAC, Package / Case:Not Required, FKP2J014701I00HSSD pinout, FKP2J014701I00HSSD datasheet PDF, FKP2J014701I00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2J014701I00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.