FKP2J013301I00JSSD
Mfr.Part #
FKP2J013301I00JSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 3300 pF 630 VDC 6.5x8x7.2
Film Capacitors
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Wire Form :
Straight
Terminal Pitch (mm) :
5
Product Category :
Film Capacitors
Voltage :
250VAC|630VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Max Operating Temperature :
100 °C
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Voltage Rating - AC :
250V
Construction :
Plastic Rectangular Can
Voltage Rating - DC :
630V
RoHS :
Compliant
Tolerance :
5%
Series :
FKP 2
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
5 mm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Capacitance Value :
0.0033uF
Diameter :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Diameter :
500 µm
Mounting :
Through Hole
Product Depth (mm) :
6.5(Max)
Package / Case :
Not Required
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Size / Dimension :
0.283 L x 0.256 W (7.20mm x 6.50mm)
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Type :
Pulse
Tolerance (+ or -) :
5%
Dielectric :
PP
Packaging :
Bulk
Depth :
6.5 mm
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Failure Rate :
Product Height (mm) :
8(Max)
Height :
8 mm
Lead Length (mm) :
6
Number of Pins :
2 Pin
Subcategory :
Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Seated Plane Height :
8(mm)
Brand :
Length :
7.2 mm
Product Status :
Active
Termination Style :
Radial
Package :
Bulk
Features :
Mounting Style :
Product Type :
Seated Plane Height (mm) :
8(Max)
Size (mm) :
7.2 X 6.5 X 8
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Width :
6.5 mm
Lead Style :
Straight
Ratings :
Lead Pitch :
5 mm
Capacitance :
3300PF(pF)
Product Weight (g) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Diameter (mm) :
0.5
ECCN (US) :
EAR99
Datasheets
FKP2J013301I00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2J013301I00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250VAC|630VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Not Required, Type:Pulse, Number of Pins:2 Pin, FKP2J013301I00JSSD pinout, FKP2J013301I00JSSD datasheet PDF, FKP2J013301I00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2J013301I00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.