FKP2J013301I00HSSD
Mfr.Part #
FKP2J013301I00HSSD
Description
CAP FILM 3300PF 2.5% 630VDC RAD
Film Capacitors
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±2.5%
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
7.2mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Terminal Pitch :
5mm
Voltage - Rated AC :
250V
Voltage - Rated DC :
630V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Capacitance :
3300pF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Size Code :
Size / Dimension :
0.283Lx0.256W 7.20mmx6.50mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Width :
6.5mm
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Height :
8mm
WIMA FKP2J013301I00HSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.256W 7.20mmx6.50mm ±2.5% 3300pF 250V