FKP2J012201G00JSSD
Mfr.Part #
FKP2J012201G00JSSD
Description
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RAD
PC Pins
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
2200pF
Surface Mount :
No
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Width :
5.5mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
5mm
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
7.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated AC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
630V
WIMA FKP2J012201G00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.217W 7.20mmx5.50mm ±5% 2200pF 250V