FKP2J011501D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2J011501D00JSSD
Description
FKP 2 1500 pF 630 VDC 4.5x6x7.2
Stock
451
In Stock :
451
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Height :
6 mm
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Length :
7.2 mm
Brand :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
RoHS :
Details
Ratings :
Product Length (mm) :
7.2(Max)
ECCN (US) :
EAR99
Packing Method :
Bulk
Lead Diameter (mm) :
0.5
Features :
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Straight
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Product Type :
Film Capacitors
Product Height (mm) :
6(Max)
Construction :
Plastic Rectangular Can
Voltage Rating - AC :
250V
Pbfree Code :
yes
Subcategory :
Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Product Status :
Active
Voltage Rating - DC :
630V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Lead Diameter :
0.5 mm
Negative Tolerance :
5%
Type :
Pulse
Wire Form :
Straight
Number of Terminals :
2
Dielectric :
PP
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Product Category :
Lead Length (mm) :
6
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
5 mm
Tolerance :
5%
Diameter :
Packaging :
Capacitance Value :
0.0015uF
Product Weight (g) :
0.313
Series :
FKP 2
Capacitance :
1500 pF
Lead Spacing :
5 mm
Termination :
PC Pins
Number of Pins :
2 Pin
Positive Tolerance :
5%
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Width :
4.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Pitch (mm) :
Package / Case :
Radial
Termination Style :
Voltage :
630VDC|250VAC
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Surface Mount :
No
Size Code :
2818
Datasheets
FKP2J011501D00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2J011501D00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Type:Pulse, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Radial, Voltage:630VDC|250VAC, FKP2J011501D00JSSD pinout, FKP2J011501D00JSSD datasheet PDF, FKP2J011501D00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2J011501D00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.