FKP2J011501D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2J011501D00HSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 1500 pF 630 VDC 4.5x6x7.2
Film Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Product Type :
Film Capacitors
Number of Pins :
2 Pin
Product Category :
Negative Tolerance :
2.5%
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package :
Bulk
Subcategory :
Capacitors
Product Weight (g) :
Reach Compliance Code :
Compliant
Brand :
Termination :
PC Pins
Ratings :
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Voltage Rating - AC :
250V
Capacitance :
1500PF(pF)
Wire Form :
Straight
Width :
4.5 mm
Lead Length (mm) :
6
Package / Case :
Not Required
Mounting Type :
Through Hole
Series :
FKP 2
Dielectric :
PP
Tolerance :
2.5%
Mounting :
Through Hole
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Product Status :
Active
Surface Mount :
No
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Number of Terminals :
2
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Voltage :
630VDC|250VAC
Seated Plane Height :
6(mm)
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Lead Style :
Straight
Size Code :
Lead Spacing :
5 mm
Terminal Pitch :
5 mm
Lead Diameter :
0.5 mm
Failure Rate :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
HTS Code :
Height :
6 mm
Max Operating Temperature :
100 °C
ECCN (US) :
EAR99
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Product Height (mm) :
6(Max)
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Positive Tolerance :
2.5%
Min Operating Temperature :
-55 °C
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Pitch (mm) :
5
JESD-609 Code :
e3
Termination Style :
Radial
Lead Diameter (mm) :
0.5
Packing Method :
Bulk
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Construction :
Plastic Rectangular Can
RoHS :
Details
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Length :
7.2 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Lead Pitch :
5 mm
Depth :
4.5 mm
Capacitance Value :
0.0015uF
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Type :
Pulse
Packaging :
Voltage Rating - DC :
630V
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Features :
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Datasheets
FKP2J011501D00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2J011501D00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Package / Case:Not Required, Mounting Type:Through Hole, Voltage:630VDC|250VAC, Type:Pulse, FKP2J011501D00HSSD pinout, FKP2J011501D00HSSD datasheet PDF, FKP2J011501D00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2J011501D00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.