FKP2J011201D00HSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2J011201D00HSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 2 1200 pF 630 VDC 4.5x6x7.2
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Termination :
PC Pins
Capacitance :
1200 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Tolerance :
±2.5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Ratings :
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Features :
Voltage Rating - DC :
630V
Product Status :
Active
Series :
FKP 2
Voltage Rating - AC :
250V
Package :
Bulk
Datasheets
FKP2J011201D00HSSD
FKP 2 1200 pF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP2J011201D00HSSD Overview
This electrical device has a 0.197" (5.00mm) lead spacing.Temperatures as low as -55°C ~ 100°C are suitable for the device.