FKP2J011001D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2J011001D00HSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 1000 pF 630 VDC 4.5x6x7.2
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packing Method :
Bulk
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
2 Pin
Tolerance :
2.5%
Package :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Product Category :
Film Capacitors
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
ECCN (US) :
EAR99
Negative Tolerance :
2.5%
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Product Height (mm) :
6(Max)
Number of Terminals :
2
Lead Style :
Straight
Lead Diameter :
0.5 mm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
HTS Code :
Positive Tolerance :
2.5%
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Ratings :
Width :
4.5 mm
RoHS :
Details
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Package / Case :
Not Required
Lead Pitch :
5 mm
Height :
6 mm
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Wire Form :
Straight
Brand :
Voltage :
630VDC|250VAC
Dielectric :
PP
Voltage Rating - DC :
630V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Length :
7.2 mm
Construction :
Plastic Rectangular Can
Mounting :
Through Hole
Failure Rate :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Subcategory :
Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
PC Pins
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Capacitance Value :
0.001uF
Termination Style :
Radial
Capacitance :
1000PF(pF)
Lead Diameter (mm) :
0.5
Packaging :
Size Code :
Product Status :
Active
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Features :
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Length (mm) :
6
Terminal Shape :
Wire
Product Weight (g) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Mounting Style :
Through Hole
HTS :
Surface Mount :
No
Voltage Rating - AC :
250V
Series :
FKP 2
Type :
Pulse
Depth :
4.5 mm
Product Type :
Terminal Pitch (mm) :
5
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)