FKP2J006801D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2J006801D00HSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 680 pF 630 VDC 4.5x6x7.2 P
Package / Case :
Not Required
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Product Type :
Film Capacitors
Lead Length (mm) :
6
Termination :
PC Pins
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Voltage :
630VDC|250VAC
Product Category :
Product Status :
Active
Product Height (mm) :
6(Max)
Termination Style :
Radial
Number of Pins :
2 Pin
Capacitance Value :
680pF
Failure Rate :
Voltage Rating - AC :
250V
ECCN (US) :
EAR99
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Height :
6 mm
Lead Style :
Straight
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Features :
Construction :
Plastic Rectangular Can
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Lead Spacing :
5 mm
Ratings :
Width :
4.5 mm
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Series :
FKP 2
Brand :
Subcategory :
Capacitors
Type :
Pulse
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Wire Form :
Straight
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Rating - DC :
630V
Mounting Style :
Through Hole
Length :
7.2 mm
Tolerance :
2.5%
Lead Diameter (mm) :
0.5
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Capacitance :
680PF(pF)
Terminal Pitch (mm) :
5
Mounting :
Lead Diameter :
0.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
RoHS :
Details
RoHS Status :
RoHS Compliant
Seated Plane Height :
6(mm)
Product Weight (g) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Package :
PP
Datasheets
FKP2J006801D00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2J006801D00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Not Required, Voltage:630VDC|250VAC, Number of Pins:2 Pin, Type:Pulse, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, FKP2J006801D00HSSD pinout, FKP2J006801D00HSSD datasheet PDF, FKP2J006801D00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2J006801D00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.