FKP2J004701D00JSC9
Mfr.Part #
FKP2J004701D00JSC9
Description
CAP FILM 470PF 5% 630VDC RAD
Film Capacitors
Mounting Type :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Termination :
PC Pins
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
470pF
Voltage - Rated AC :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
630V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
WIMA FKP2J004701D00JSC9
470pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP)
FKP2J004701D00JSC9 Overview
This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.