FKP2J004701D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2J004701D00HSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 470 pF 630 VDC 4.5x6x7.2 P
Film Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Brand :
Construction :
Plastic Rectangular Can
Tolerance :
2.5%
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
Voltage Rating - DC :
630V
Positive Tolerance :
2.5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Wire Form :
Straight
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Dielectric :
PP
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Lead Spacing :
5 mm
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Seated Plane Height :
6(mm)
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Length :
7.2 mm
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Film Capacitors
Package :
Bulk
Width :
4.5 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Surface Mount :
No
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Style :
Straight
Diameter :
ECCN (US) :
EAR99
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Termination Style :
Radial
Voltage Rating - AC :
250V
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Packing Method :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Polypropylene (PP)
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Number of Pins :
2 Pin
Height :
6 mm
Type :
Pulse
Ratings :
Product Category :
Product Weight (g) :
Lead Diameter (mm) :
0.5
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Length (mm) :
6
JESD-609 Code :
e3
Mounting Style :
Through Hole
Number of Terminals :
2
HTS Code :
Terminal Pitch (mm) :
Package / Case :
Not Required
RoHS :
Details
Lead Diameter :
0.5 mm
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Features :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Negative Tolerance :
2.5%
Product Status :
Active
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage :
630VDC|250VAC
Terminal Pitch :
5 mm
Product Height (mm) :
6(Max)
Mounting :
Capacitance Value :
470pF
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Series :
FKP 2
Capacitance :
470PF(pF)
Datasheets
FKP2J004701D00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2J004701D00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Number of Pins:2 Pin, Type:Pulse, Package / Case:Not Required, Mounting Type:Through Hole, Voltage:630VDC|250VAC, FKP2J004701D00HSSD pinout, FKP2J004701D00HSSD datasheet PDF, FKP2J004701D00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2J004701D00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.