FKP2J003301D00KI00
Mfr.Part #
FKP2J003301D00KI00
Manufacturer
TAW Electronics
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 330 PF 630 VDC 4.5X6X7.2 P
Manufacturer :
TAW Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance (+ or -) :
10%
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Mounting Style :
Through Hole
Terminal Pitch (mm) :
5
Dielectric :
PP
Voltage :
630VDC|250VAC
Type :
Pulse
Seated Plane Height :
6(mm)
Product Height (mm) :
6(Max)
Packaging :
Tape and Reel
Mounting :
Through Hole
Operating Temp Range :
-55C to 100C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Not Required
Wire Form :
Straight
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Capacitance :
330PF(pF)
Product Weight (g) :
Termination Style :
Radial
Tolerance :
10%
Lead Diameter (mm) :
0.5
Capacitance Value :
330pF
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Construction :
Plastic Rectangular Can
Failure Rate :
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Datasheets
FKP2J003301D00KI00
Introducing Film Capacitors TAW Electronics FKP2J003301D00KI00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:630VDC|250VAC, Type:Pulse, Package / Case:Not Required, FKP2J003301D00KI00 pinout, FKP2J003301D00KI00 datasheet PDF, FKP2J003301D00KI00 amp .Beyond Film Capacitors TAW Electronics FKP2J003301D00KI00 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.