FKP2J003301D00HSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2J003301D00HSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 330PF 2.5% 630VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric :
PP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Voltage - Rated DC :
630V
Lead Diameter :
500 µm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
250V
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Height :
6mm
Tolerance :
±2.5%
Depth :
4.5mm
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Size Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Capacitance :
330pF
Termination :
PC Pins
Length :
7.2mm
Lead Pitch :
5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
WIMA FKP2J003301D00HSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm ±2.5% 330pF 250V