FKP2J003301D00ESSD
Mfr.Part #
FKP2J003301D00ESSD
Description
FKP 2 330 pF 630 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
150
In Stock :
150
Tolerance :
±1%
Package :
Bulk
Termination :
PC Pins
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Series :
FKP 2
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Voltage Rating - DC :
630V
Ratings :
Product Status :
Active
Package / Case :
Radial
Features :
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Capacitance :
330 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC :
250V
Datasheets
FKP2J003301D00ESSD
FKP 2 330 pF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP2J003301D00ESSD Overview
Lead spacing is 0.197" (5.00mm) for this electrical device.Devices with a -55°C ~ 100°C temperature capability can be operated.