FKP2J002201D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2J002201D00HSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 220 pF 630 VDC 4.5x6x7.2 P
Lead Spacing :
0.197 (5.00mm)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance Value :
220pF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
2 Pin
Terminal Pitch (mm) :
5
Termination Style :
Radial
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Lead Spacing (nom) :
5(mm)
Surface Mount :
No
Rad Hardened :
No
Product Weight (g) :
Height :
6 mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Capacitance :
220PF(pF)
Voltage Rating - DC :
630V
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Voltage Rating - AC :
250V
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Features :
Construction :
Plastic Rectangular Can
Type :
Pulse
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Terminal Pitch :
5 mm
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Product Type :
Film Capacitors
RoHS :
Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Wire Form :
Straight
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
HTS :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Lead Diameter (mm) :
0.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Tolerance :
2.5%
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Mounting Style :
Through Hole
Lead Diameter :
0.5 mm
Series :
FKP 2
Mounting :
Through Hole
HTS Code :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Termination :
PC Pins
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
7.2 mm
JESD-609 Code :
e3
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Ratings :
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Lead Style :
Straight
Pbfree Code :
yes
Size Code :
Width :
4.5 mm
Negative Tolerance :
2.5%
Mounting Type :
Lead Length (mm) :
6
ECCN (US) :
EAR99
Positive Tolerance :
2.5%
Package / Case :
Not Required
Subcategory :
Capacitors
Seated Plane Height :
6(mm)
Packing Method :
Bulk
Package :
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Voltage :
630VDC|250VAC
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric :
PP
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Failure Rate :
Product Height (mm) :
6(Max)
Datasheets
FKP2J002201D00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2J002201D00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Type:Pulse, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Not Required, Voltage:630VDC|250VAC, FKP2J002201D00HSSD pinout, FKP2J002201D00HSSD datasheet PDF, FKP2J002201D00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2J002201D00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.