FKP2J001501D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2J001501D00JSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 150 pF 630 VDC 4.5x6x7.2 P
Series :
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Package / Case :
Not Required
Package :
Bulk
Capacitance Value :
150pF
Seated Plane Height :
6(mm)
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Mounting Style :
Through Hole
Voltage :
630VDC|250VAC
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Product Weight (g) :
Construction :
Plastic Rectangular Can
Product Height (mm) :
6(Max)
Termination Style :
Radial
Lead Length (mm) :
6
Lead Diameter (mm) :
0.5
Dielectric :
PP
RoHS :
Non-Compliant
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Failure Rate :
Type :
Pulse
Packaging :
Bulk
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Wire Form :
Straight
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Mounting :
Through Hole
Tolerance (+ or -) :
5%
ECCN (US) :
EAR99
Capacitance :
150PF(pF)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
5%
Terminal Pitch (mm) :
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Datasheets
FKP2J001501D00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2J001501D00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Not Required, Voltage:630VDC|250VAC, Type:Pulse, FKP2J001501D00JSSD pinout, FKP2J001501D00JSSD datasheet PDF, FKP2J001501D00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2J001501D00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.