FKP2J001501D00JF00
Mfr.Part #
FKP2J001501D00JF00
Manufacturer
TAW Electronics
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 150 PF 630 VDC 4.5X6X7.2 P
Manufacturer :
TAW Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Lead Style :
Straight
Mounting Style :
Through Hole
Number of Pins :
2 Pin
Tolerance :
5 %
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Seated Plane Height :
6(mm)
Voltage :
630VDC/250VAC
Failure Rate :
Not Required
Series :
FKP 2
Lead Diameter :
0.5 mm
Termination Style :
Radial
Product Height (mm) :
6(mm)
Lead Spacing :
5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Length (mm) :
7.2(mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Tolerance (+ or -) :
5%
Width :
4.5 mm
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
RoHS :
Details
Product Depth (mm) :
4.5(mm)
Length :
7.2 mm
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Packaging :
Reel
Package / Case :
Capacitance :
150 pF
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Type :
Film and Foil Capacitors
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Height :
6 mm
Datasheets
FKP2J001501D00JF00
Introducing Film Capacitors TAW Electronics FKP2J001501D00JF00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Voltage:630VDC/250VAC, Package / Case:Not Required, Type:Film and Foil Capacitors, FKP2J001501D00JF00 pinout, FKP2J001501D00JF00 datasheet PDF, FKP2J001501D00JF00 amp .Beyond Film Capacitors TAW Electronics FKP2J001501D00JF00 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FKP 2 150 pF Film Capacitor 5 % Not Required
FKP2J001501D00JF00 Overview
Lead spacing is 5 mm for this electrical device.