FKP2J001001D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2J001001D00HSSD
Description
FKP 2 100 pF 630 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
39
In Stock :
39
Film Capacitors
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Subcategory :
Capacitors
Dielectric :
PP
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Terminal Pitch (mm) :
5
Product Type :
Film Capacitors
Mounting :
Through Hole
Product Height (mm) :
6(Max)
Type :
Pulse
Series :
FKP 2
ECCN (US) :
EAR99
Voltage :
250VAC|630VDC
Width :
4.5 mm
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Wire Form :
Straight
Lead Style :
Straight
Number of Pins :
2 Pin
Product Category :
Lead Diameter (mm) :
0.5
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Lead Length (mm) :
6
Length :
7.2 mm
Construction :
Plastic Rectangular Can
Product Weight (g) :
0.313
Lead Diameter :
0.5 mm
Capacitance :
100 pF
Packaging :
Bulk
Termination Style :
Radial
Capacitance Value :
100pF
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
RoHS :
Details
Lead Spacing :
5 mm
Tolerance :
2.5%
Height :
6 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Datasheets
FKP2J001001D00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2J001001D00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Pulse, Voltage:250VAC|630VDC, Number of Pins:2 Pin, FKP2J001001D00HSSD pinout, FKP2J001001D00HSSD datasheet PDF, FKP2J001001D00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2J001001D00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.