FKP2J001001D00ESSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2J001001D00ESSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 100PF 1% 630VDC RAD
Stock
556
In Stock :
556
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
250V
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Size Code :
2818
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Tolerance :
±1%
Length :
7.2mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Bulk
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Capacitance :
100pF
Voltage - Rated DC :
630V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~100°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Depth :
4.5mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
PP
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lead Diameter :
500 µm
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
WIMA FKP2J001001D00ESSD
100pF Film Capacitor ±1% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polypropylene (PP)
FKP2J001001D00ESSD Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 630V.Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.A 250V volt rated (AC) voltage is required to power systems.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.
FKP2J001001D00ESSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 250V