FKP2G016801J00HSSD
Mfr.Part #
FKP2G016801J00HSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 6800 pF 400 VDC 7.2x8.5x7.
Stock
591
In Stock :
591
Film Capacitors
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Product Depth (mm) :
7.2(Max)
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Spacing :
5 mm
Product Type :
Film Capacitors
Termination Style :
Radial
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage Rating - DC :
400V
Capacitance :
6800PF(pF)
Product Weight (g) :
0.874
RoHS :
Non-Compliant
Termination :
PC Pins
Package :
Dielectric :
PP
Size (mm) :
7.2 X 7.2 X 8.5
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Lead Length (mm) :
6
Surface Mount :
No
Lead Style :
Straight
Size Code :
2828
EAR99
Positive Tolerance :
2.5%
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch (mm) :
5
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Seated Plane Height :
8.5(mm)
Seated Plane Height (mm) :
8.5(Max)
Capacitance Value :
0.0068uF
Mounting Style :
Through Hole
Lead Diameter :
0.5 mm
Size / Dimension :
0.283 L x 0.283 W (7.20mm x 7.20mm)
Height :
8.5 mm
Features :
Length :
7.2 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400 V
ECCN (US) :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminals :
2
Product Height (mm) :
8.5(Max)
Reach Compliance Code :
Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
FKP 2
Width :
7.2 mm
Number of Pins :
2 Pin
Product Category :
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Packing Method :
FILM CAPACITOR
Type :
Pulse
HTS Code :
Height - Seated (Max) :
0.335 (8.50mm)
Lead Diameter (mm) :
0.5
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
2.5%
Package / Case :
Not Required
Negative Tolerance :
2.5%
Mounting :
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
220V
Failure Rate :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 220
Construction :
Plastic Rectangular Can
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Packaging :
Wire Form :
Straight
JESD-609 Code :
e3
Brand :
Ratings :
Voltage :
400VDC|220VAC
Rated (AC) Voltage (URac) :
220 V
Terminal Pitch :
5 mm
Subcategory :
Capacitors
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Datasheets
FKP2G016801J00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2G016801J00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2 Pin, Type:Pulse, Package / Case:Not Required, Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Voltage:400VDC|220VAC, FKP2G016801J00HSSD pinout, FKP2G016801J00HSSD datasheet PDF, FKP2G016801J00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2G016801J00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.