FKP2G013301G00HSSD
Mfr.Part #
FKP2G013301G00HSSD
Description
FKP 2 3300 pF 400 VDC 5.5x7x7.2
Stock
41
In Stock :
41
Film Capacitors
Termination Style :
Radial
Construction :
Plastic Rectangular Can
Lead Spacing :
5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Lead Diameter :
0.5 mm
Mounting :
Through Hole
Product Weight (g) :
0.521
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Dielectric :
PP
Capacitance Value :
0.0033uF
Product Depth (mm) :
5.5(Max)
Wire Form :
Straight
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Brand :
Packaging :
Bulk
Lead Length (mm) :
6
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Lead Style :
Straight
Voltage :
400VDC|220VAC
Size (mm) :
7.2 X 5.5 X 7
Capacitance :
3300 pF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Height (mm) :
7(Max)
Type :
Pulse
Product Category :
Film Capacitors
RoHS :
Non-Compliant
Width :
5.5 mm
Subcategory :
Capacitors
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Height :
7 mm
Seated Plane Height (mm) :
7(Max)
Terminal Pitch (mm) :
5
Series :
FKP 2
Product Type :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
7.2 mm
ECCN (US) :
EAR99
Lead Diameter (mm) :
0.5
Tolerance :
2.5%
Number of Pins :
2 Pin
Datasheets
FKP2G013301G00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2G013301G00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:400VDC|220VAC, Type:Pulse, Number of Pins:2 Pin, FKP2G013301G00HSSD pinout, FKP2G013301G00HSSD datasheet PDF, FKP2G013301G00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2G013301G00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.