FKP2G011501D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2G011501D00HSSD
Description
CAP FILM 1500PF 2.5% 400VDC RAD
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Width :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Capacitance :
1500pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 220
Size Code :
Length :
7.2mm
Tolerance :
±2.5%
Rated (AC) Voltage (URac) :
220V
Voltage - Rated DC :
400V
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Pitch :
5mm
Number of Terminations :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated AC :
220V