FKP2G011001D00KSSD
Mfr.Part #
FKP2G011001D00KSSD
Description
CAP FILM 1000PF 10% 400VDC RAD
Additional Feature :
AC RATED VOLATGE(V):220
Voltage - Rated DC :
400V
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Capacitance :
1000pF
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Rated (AC) Voltage (URac) :
220V
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Width :
4.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Length :
7.2mm
HTS Code :
Terminal Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Voltage - Rated AC :
220V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
FILM CAPACITOR
WIMA FKP2G011001D00KSSD
1000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP)
FKP2G011001D00KSSD Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 400V.Electrical devices have 0.197 5.00mm lead spacing.To power systems, URac must be set at 220V V.Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.
FKP2G011001D00KSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 220V