FKP2G011001D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2G011001D00JSSD
Description
CAP FILM 1000PF 5% 400VDC RAD
Width :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Rated (AC) Voltage (URac) :
220V
Length :
7.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
400V
Terminal Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
1000pF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated AC :
220V
Size Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 220
No
WIMA FKP2G011001D00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm ±5% 1000pF 220V