FKP2G011001D00HSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2G011001D00HSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 2.5% 400VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Terminal Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
220V
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial
Capacitance :
1000pF
Tolerance :
±2.5%
Voltage - Rated DC :
400V
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Surface Mount :
No
Size Code :
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Width :
4.5mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 220
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Termination :
PC Pins
Terminal Finish :
Tin (Sn)
HTS Code :
Length :
7.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Rated (AC) Voltage (URac) :
220V
Number of Terminations :
2
WIMA FKP2G011001D00HSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm ±2.5% 1000pF 220V