FKP2G006801D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2G006801D00HSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 680 pF 400 VDC 4.5x6x7.2 P
Film Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Capacitance Value :
680pF
Ratings :
Dielectric :
PP
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Height (mm) :
6(Max)
Lead Length (mm) :
6
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Lead Pitch :
5 mm
Lead Spacing :
5 mm
Voltage Rating - AC :
220V
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Brand :
Tolerance :
2.5%
Height :
6 mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Depth :
4.5 mm
Failure Rate :
Not Required
Mounting :
Through Hole
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Lead Diameter :
500 µm
Type :
Pulse
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Package :
Bulk
Series :
FKP 2
Length :
7.2 mm
Construction :
Plastic Rectangular Can
Capacitance :
680PF(pF)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Tolerance (+ or -) :
2.5%
Product Status :
Active
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Seated Plane Height :
6(mm)
Features :
Terminal Pitch (mm) :
5
Min Operating Temperature :
-55 °C
Width :
4.5 mm
Product Type :
RoHS Status :
RoHS Compliant
RoHS :
Compliant
Termination :
PC Pins
Voltage Rating - DC :
400V
ECCN (US) :
EAR99
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Mounting Style :
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Product Weight (g) :
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Termination Style :
Radial
Number of Pins :
2 Pin
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Lead Style :
Straight
Lead Diameter (mm) :
0.5
Voltage :
400VDC|220VAC
Package / Case :
Max Operating Temperature :
100 °C
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Wire Form :
Straight
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Datasheets
FKP2G006801D00HSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2G006801D00HSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Mounting Type:Through Hole, Type:Pulse, Number of Pins:2 Pin, Voltage:400VDC|220VAC, Package / Case:Not Required, FKP2G006801D00HSSD pinout, FKP2G006801D00HSSD datasheet PDF, FKP2G006801D00HSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2G006801D00HSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.