FKP2G004701D00KSSD
Mfr.Part #
FKP2G004701D00KSSD
Description
CAP FILM 470PF 10% 400VDC RAD
Lead Diameter :
500 µm
Number of Terminations :
2
Polypropylene (PP)
Voltage - Rated DC :
400V
Additional Feature :
AC RATED VOLATGE(V):220
Size Code :
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Terminal Shape :
Wire
Depth :
4.5mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Voltage - Rated AC :
220V
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Length :
7.2mm
Dielectric :
PP
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated (AC) Voltage (URac) :
220V
Published :
Capacitance :
470pF
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Lead Pitch :
5mm
WIMA FKP2G004701D00KSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm ±10% 470pF 220V