FKP2G004701D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2G004701D00JSSD
Description
CAP FILM 470PF 5% 400VDC RAD
Film Capacitors
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lead Diameter :
500 µm
Length :
7.2mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Number of Terminations :
2
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
220V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Capacitance :
470pF
Lead Pitch :
5mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 220
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Depth :
4.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
PP
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated (AC) Voltage (URac) :
220V
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Voltage - Rated DC :
400V
WIMA FKP2G004701D00JSSD
470pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP)
FKP2G004701D00JSSD Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 400V.This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.It is required that systems be powered by an internal rated (AC) voltage of 220V.Temperatures as low as -55°C~100°C are suitable for the device.
FKP2G004701D00JSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 220V