FKP2G004701D00JI00
Mfr.Part #
FKP2G004701D00JI00
Manufacturer
TAW Electronics
Package / Case
Not Required
Description
FKP 2 470 PF 400 VDC 4.5X6X7.2 P
Manufacturer :
TAW Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Series :
FKP 2
Lead Style :
Straight
Wire Form :
Straight
WIMA
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Construction :
Plastic Rectangular Can
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Number of Pins :
2 Pin
Packaging :
Tape and Reel
Product Type :
Film Capacitors
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Brand :
WIMA
Lead Diameter (mm) :
0.5
Voltage :
220VAC|400VDC
Subcategory :
Capacitors
Mounting Style :
Through Hole
Capacitance :
470PF(pF)
Package / Case :
Not Required
Type :
Pulse
Dielectric :
PP
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Length :
7.2 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance Value :
470pF
ECCN (US) :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Height :
6 mm
Seated Plane Height :
6(mm)
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Lead Spacing :
5 mm
Tolerance (+ or -) :
5%
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Width :
4.5 mm
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Product Weight (g) :
Tolerance :
5%
Lead Diameter :
0.5 mm
Product Category :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Mounting :
Through Hole
Product Height (mm) :
6(Max)
RoHS :
Details
Terminal Pitch (mm) :
Termination Style :
Radial
Datasheets
FKP2G004701D00JI00
Introducing Film Capacitors TAW Electronics FKP2G004701D00JI00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Voltage:220VAC|400VDC, Package / Case:Not Required, Type:Pulse, FKP2G004701D00JI00 pinout, FKP2G004701D00JI00 datasheet PDF, FKP2G004701D00JI00 amp .Beyond Film Capacitors TAW Electronics FKP2G004701D00JI00 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.