FKP2G004701D00HSSD
Mfr.Part #
FKP2G004701D00HSSD
Description
CAP FILM 470PF 2.5% 400VDC RAD
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
470pF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Diameter :
500 µm
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
7.2mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
400V
Polypropylene (PP)
Voltage - Rated AC :
220V
Depth :
4.5mm
Terminal Shape :
Wire
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Surface Mount :
No
Tolerance :
±2.5%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 220
HTS Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Size Code :
Rated (AC) Voltage (URac) :
220V
WIMA FKP2G004701D00HSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm ±2.5% 470pF 220V