FKP2G003301D00KSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP2G003301D00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
FKP 2 330 pF 400 VDC 4.5x6x7.2 P
Stock
700
In Stock :
700
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Height :
6 mm
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Mounting Style :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
Series :
FKP 2
Tolerance (+ or -) :
10%
Capacitance Value :
330pF
Wire Form :
Straight
Capacitance :
330PF(pF)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Not Required
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Voltage :
400VDC|220VAC
Seated Plane Height :
6(mm)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Package :
Bulk
Seated Plane Height (mm) :
6(Max)
Tolerance :
10%
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Product Weight (g) :
0.313
Rad Hardened :
No
Failure Rate :
Length :
7.2 mm
Number of Pins :
2 Pin
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Brand :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Length (mm) :
7.2(Max)
ECCN (US) :
EAR99
Construction :
Plastic Rectangular Can
Product Category :
Film Capacitors
Type :
Pulse
Lead Diameter :
0.5 mm
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Voltage Rating - DC :
400V
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Packaging :
Bulk
Voltage Rating - AC :
220V
Product Type :
Termination Style :
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Size / Dimension :
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Lead Spacing :
5 mm
Lead Diameter (mm) :
0.5
Product Height (mm) :
6(Max)
RoHS :
Details
Size (mm) :
7.2 X 4.5 X 6
Lead Spacing (nom) :
5 mm
Features :
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Lead Length (mm) :
6
Mounting :
Dielectric :
PP
Width :
4.5 mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Terminal Pitch (mm) :
5
Datasheets
FKP2G003301D00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP2G003301D00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 100°C, Package / Case:Not Required, Voltage:400VDC|220VAC, Number of Pins:2 Pin, Mounting Type:Through Hole, Type:Pulse, FKP2G003301D00KSSD pinout, FKP2G003301D00KSSD datasheet PDF, FKP2G003301D00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP2G003301D00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.