FKP2G002201D00JSSD
Mfr.Part #
FKP2G002201D00JSSD
Description
CAP FILM 220PF 5% 400VDC RAD
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Capacitance :
220pF
Length :
7.2mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 220
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
5mm
HTS Code :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Width :
4.5mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
400V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size Code :
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Rated (AC) Voltage (URac) :
220V
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
220V
WIMA FKP2G002201D00JSSD
FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm ±5% 220pF 220V